ALUMNI LEADERSHIP COUNCIL

The Alumni Leadership Council is comprised of the Board of Directors, Past Board Chairmen, and Class Representatives. Each alumni class is represented by two appointed Class Representatives who will serve as liaisons between their class and LMC to help create a more personal connection. Class Representatives are first appointed by the Board after their graduation and serve for two consecutive years. New Class Representatives are appointed each succeeding two years.

Angela Storseth Cooper

Angela Storseth Cooper

Chair

Scott Spencer

Scott Spencer

Co-Chair

George Waggoner

George Waggoner

Leadership Conroe

Bruce Tough

Bruce Tough

Class of 1998

Keaton McDaniel

Keaton McDaniel

Class of 2001

Beverly Haak

Beverly Haak

Class of 2003

Kay Hohman

Kay Hohman

Class of 2005

Sheila Greaver

Sheila Greaver

Class of 2007

John Nguyen

John Nguyen

Class of 2009

Chris Elmi

Chris Elmi

Class of 2012

Annie Bradbury

Annie Bradbury

Class of 2014

Shannan Reid

Shannan Reid

Class of 2016

Roy Morton

Roy Morton

Class of 1996

Wayne Mack

Wayne Mack

Class of 1999

Dr. Dawn Schwab

Dr. Dawn Schwab

Class of 2001

Mark Stevens

Mark Stevens

Class of 2003

Evan Roberson

Evan Roberson

Class of 2005

Sandy Seelye

Sandy Seelye

Class of 2007

Open

Open

Class of 2010

Laura Lea Palmer

Laura Lea Palmer

Class of 2012

Mercedes Milstead

Mercedes Milstead

Class of 2014

Nicole Robinson Gauthier

Nicole Robinson Gauthier

Class of 2016

Judy Larson Olson

Judy Larson Olson

Class of 1996

John Husbands

John Husbands

Class of 2000

Holly Gruy

Holly Gruy

Class of 2002

Bev Earl

Bev Earl

Class of 2004

Scott Harper

Scott Harper

Class of 2006

Janice Green

Janice Green

Class of 2008

Candy Emmerich

Candy Emmerich

Class of 2011

Melanie Bush

Melanie Bush

Class of 2013

Jennifer Matthews

Jennifer Matthews

Class of 2015

Ashley Hamlin

Ashley Hamlin

Class of 2017

Open

Open

Class of 1997

Troye Skipworth

Troye Skipworth

Class of 2000

Dr. Lisa Rister

Dr. Lisa Rister

Class of 2002

Virgil Yoakum

Virgil Yoakum

Class of 2004

Steve Williams

Steve Williams

Class of 2006

Teresa Starr

Teresa Starr

Class of 2009

Randi Morton

Randi Morton

Class of 2011

Debbie Kaschik

Debbie Kaschik

Class of 2013

Brent Wunderlich

Brent Wunderlich

Class of 2015

MG Tindall

MG Tindall

Class of 2017

Dan Altom

Dan Altom

Class of 2018

Travis Smith

Travis Smith

Class of 2018

Jeff Dewese

Jeff Dewese

Class of 2019

Amanda Poole

Amanda Poole

Class of 2019

PAST BOARD CHAIRMEN

Melissa Young

Melissa Young

2018-2019

James Stilwell

James Stilwell

2014-2015

Gail Evans

Gail Evans

2010-2011

Byron Ellis

Byron Ellis

2006-2007

Terry Allemand

Terry Allemand

2002-2003

Steve Sanders

Steve Sanders

1998-1999

Phillip Moore

Phillip Moore

2017-2018

Hector Forestier

Hector Forestier

2013-2014

Steve Williams

Steve Williams

2009-2010

Michael Barnhill

Michael Barnhill

2005-2006

Frank Denton

Frank Denton

2001-2002

Barry Millenson

Barry Millenson

1995-1998

Julie Ambler

Julie Ambler

2016-2017

Linda Nelson

Linda Nelson

2012-2013

Nina Marino

Nina Marino

2008-2009

Lynette Bartels

Lynette Bartels

2004-2005

David Vogt

David Vogt

2000-2001

Julie Martineau

Julie Martineau

1995

Rob Koester

Rob Koester

2015-2016

Danielle Scheiner

Danielle Scheiner

2011-2012

Tamara Perry

Tamara Perry

2007-2008

Chip VanSteenberg

Chip VanSteenberg

2003-2004

Craig Lonon

Craig Lonon

1999-2000

LMC HONORARY ALUMNI

2019 – Frankie Alexander
2017 – Dr. Wally Wilkerson
2016 – Dr. Ann Snyder
2015 – Dr. Don Stockton
2015 – Congressman Kevin Brady
2014 – Steve Sanders

LMC DISTINGUISHED ALUMNI

2019 – Barry Blanton
2018 – Missy Herndon
2017 – Rob Koester
2016 – Julie Martineau
2015 – Debbie Buckalew Campbell
2014 – Linda Nelson
2013 – Michael Barnhill
2012 – Julie Ambler

CONTACT

832.248.1116
Executive Director
Sarah@lmctx.org

Copyright © 2019 Leadership Montgomery County. Site designed by Test Monki.